Αυτό το site είναι μια προσπάθεια να δημιουργηθεί μια "βάση δεδομένων" για όλους τους φίλους του ενοριακού κέντρου του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου Πρεβέζης. Επειδή πολλοί από την παρέα του ενοριακού, πλέον δεν ζουν την καθημερινότητά τους στην πόλη της Πρέβεζας, ήδη από ετών "μοιραζόμαστε" μαζί τους ό,τι έχουμε και συζητάμε. Φυσικά και με όποιον άλλον τα βρίσκει ενδιαφέροντα και τον απασχολούν.
 Αυτό το "ηλεκτρονικό παράθυρο" του Ναού μας επιθυμεί να κάνει τους επισκέπτες του ευαίσθητους στην διάκριση, που υπάρχει ανάμεσα στην σκέψη και στην αμφιβολία. Δεν επιθυμεί να είναι ένα "εκκλησιαστικό μπακάλικο" που μοιράζει τα πάντα σε μικρά πακέτα… στους πελάτες του! Πιστεύει ότι ο λόγος της Εκκλησίας και των χριστιανών δεν πρέπει να γεννάει χασμουρητό βαριεστιμάρας, αλλά να διεγείρει σε προσπάθεια αναζήτησης της Βασιλείας του Θεού, η πύλη της οποίας είναι "κρυμένη" μέσα στην καρδιά μας, όπως είπε ο Χριστός.
 Όλα τα κείμενά μας σ᾿ αυτό στοχεύουν. Σ᾿ αυτή την εύρεση της οδού και της πύλης. Άλλωστε για τους μη χριστιανούς σημασία δεν έχουν τα γραφόμενα.  Η ποιότητα και η τελειότητα μιας θρησκείας κρίνεται από τις αρετές των πιστών της. Οι άνθρωποι "κατακτώνται" όχι με τα λόγια, αλλά με τα παραδείγματα. Όλα τα λόγια αυτού του site σ᾿ αυτό στοχεύουν: να γίνουν αφορμή να γεννηθεί παράδειγμα. ΑΜΗΝ.

Περιεχόμενα του Ενοριακού

Ομιλίες

Εορταστικά

Βίοι Αγίων

Ποίηση

Αναδημοσιεύσεις

Αγία Γραφή

Λειτουργικά

Περι Μεταφράσεων

Διάφορα

Κήρυγμα Εορτών

Κήρυγμα Κυριακής

- Πάντα κόνις,πάντα τέφρα, σκιά.(dust to dust)

- Σιωπή και αδυναμία

- Παύσον εκκλησίας τα σκάνδαλα

- Αγίου Χρυσοστόμου περί του μη δειν αναθεματίζειν ζώντας ἤ τεθνηκότας (Μετάφραση Καίτη Χιωτέλλη)

- Τί Εκκλησία θέλουμε;

- Una Sancta

Επίκαιρη Προσευχή

από τον Antoine de Saint-Exupéry

Κύριε, δίδαξέ μου την τέχνη των μικρών βημάτων.

Δεν ζητώ θαύματα ή οράματα,

αλλά ζητώ δύναμη για καθημερινή ζωή!

Κάνε με προσεκτικό και εφευρετικό να αδράξω,

στη σωστή στιγμή, τις γνώσεις και τις εμπειρίες

που με αφορούν ιδιαίτερα.

Επιβεβαίωσε τις επιλογές μου στην κατανομή του χρόνου μου.

Δώσε μου να νιώσω τί είναι απαραίτητο και τί δευτερεύον.

Ζητώ τη δύναμη, την αυτοκυριαρχία και το μέτρο,

να μην παρασύρομαι απ΄ τη ζωή, αλλά να οργανώνω με σοφία το ξετύλιγμα της ημέρας.

Βοήθησέ με να αντιμετωπίσω, όσο το δυνατόν καλύτερα και αμέσως, και να αναγνωρίσω την παρούσα στιγμή, σαν την πιο σημαντική.

Δώσε μου να αναγνωρίσω με διαύγεια,

ότι η ζωή φέρνει μαζί της δυσκολίες και αποτυχίες,

που είναι ευκαιρίες να μεγαλώνω και να ωριμάζω.

Κάνε με άνθρωπο ικανό να συμπάσχω με τους απελπισμένους.

Δώσε μου όχι αυτό που θέλω, αλλά αυτό που χρειάζομαι.

Δίδαξέ μου την τέχνη των μικρών βημάτων!

Μετάφραση και προσφορά

του π. Luigi d'Ayala Valva