Ψυχής Δρόμοι, τεύχος 17

Περιεχόμενα

Λεωφόροι:

-π. Σταύρος Κοφινάς, Υπάρχει ενοχή;

-Brent R. Coyle, Δώδεκα μύθοι για τη σχέση θρησκείας και ψυχιατρικής: μαθήματα για την εκπαίδευση των ψυχιάτρων

-David Hogue, Μια νευροεπιστημονική ματιά στην ποιμαντική φροντίδα και τη συμβουλευτική, καθώς και σε άλλες τελετουργικές πρακτικές

-Donald Capps, Η ψυχολογία της ικετευτικής προσευχής

-Ralph Underwood, Παρουσία και απουσία του Θεού στην Αντικειμενοτρόπο και στη Θεολογική προοπτική

-Ryan LaMothe, Συνειδητές και ασυνείδητες οργανώσεις της πίστης

Μονοπάτια:

-Chloe Teller, Χριστιανικές ιστορίες στην αφηγηματική θεραπεία για παιδιά

Ξέφωτα:

-Christina Andresen, Ο εαυτός σου μπροστά στον Θεό

-π. Σταύρος Ακρωτηριανάκης, Ο Θεός ξέρει τις καταιγίδες σου

Σταυροδρόμια:

-Ειδήσεις, χρονικά, δραστηριότητες

Γέφυρες:

-Περίπτωση 46: Ευλάβεια ή εμμονή; (Μαρίνα Κακάκη - π. Μακάριος Κωνσταντινίδης)

-Περίπτωση 47: Συζυγικές δυσκολίες και κατάθλιψη: τι γεννά τι; (Κωνσταντίνος Κόλλιας – π. Jerry Hall)

-Περίπτωση 48: Δίψα για Θεό εν μέσω ψυχικής ‘αιμορραγίας’ (Θεμιστοκλής Κατριός – π. Χρυσόστομος Νάσσης)

Πλατείες:

-Πέλη Γαλίτη – Κυρβασίλη, Σύγκρουση και συνύπαρξη στο σχολείο και στην κοινότητα: Αποκαταστατική Δικαιοσύνη και Συγχώρηση. Προγράμματα & Σχέδια Εργασίας (Πολύβιος Στράντζαλης)

Το Ψυχής Δρόμοι, είναι μία εξαμηνιαία έκδοση, ένα νέο περιοδικό  με στόχο την ανάπτυξη της σχέσης και τον διάλογο των Ψυχολογικών Eπιστημών με την Θεολογία και την Θρησκευτικότητα.

Σκοπός του περιοδικού είναι η προώθηση της σκέψης και της έρευνας, ο διάλογος των ανθρώπων που υπηρετούν τους δύο χώρους και η αμοιβαία ευαισθητοποίησή τους, η εκπαίδευση σε ευαισθησίες και δεξιότητες. Με επιστημονικά άρθρα Ελλήνων και ξένων ερευνητών θα επιχειρήσει να φανερώσει το ευρύ πεδίο συνάντησης των δύο αυτών χώρων, να προωθήσει τη συνεργασία τους και την αλληλεπίδρασή τους. Μέσα από τα θέματά του, επιδιώκεται η άντληση και από πρόσφατο στοχασμό και από σημαντικά έργα του παρελθόντος τα οποία  είχαν παραμείνει άγνωστα στον τόπο μας. Φιλοξενούνται οι προβληματισμοί τόσο των ορθόδοξων θεολόγων και κλινικών, όσο και των άλλων χριστιανών που προηγήθηκαν κατά πολύ ως προς τη συνάντησή τους με τις ψυχολογικές επιστήμες.

Διευθυντής Σύνταξης: π. Βασίλειος Θερμός

ISSN: 1792-9571

Τιμή: 10,00 €

Εκδόσεις Αρμός